Blog

Makaleler

agorafobi

Agorafobinin Gerçek Yüzü

Agorafobi

Fobiler arasında sık görülen Agorafobi eskiden yalnız meydanlardan, açık yerlerden korku olarak bilinmekteydi. Günümüzde ise Agorafobi çok daha geniş anlam taşımaktadır. Yalnız kalmaktan, yalnız sokağa çıkmaya kadar, kalabalık yerlere girmekten, sinema, tiyatro, otobüs, köprü, pasaj, asansör, uçak gibi yerlerde duyulan korkular ve bu yerlerden kaçınma davranışı artık güncel literatürde Agorafobi sayılmaktadır.

 

Bireyin bir yerden kurtulamayacakmış gibi tıkanıp kalması, yardımsız ve çaresiz kalacak gibi olması ve ileri derecede utanılacak bir duruma düşecek hissi ile gelişen korku halidir. Hastaların bir kesimi daha önce geçirmiş oldukları bir panik nöbetinin tekrarlama korkusu yüzünden yalnız başına sokağa çıkamamakta, kalabalığa giremekte ve otobüs vs gibi ulaşım araçlarını kullanamamaktadır. Bu durum DSM-IV’ e göre Agorafobili Panik Bozukluk olarak adlandırılmaktadır.

Panik Bozukluk öyküsü olmayan Agorafobide ise hasta, korkmaktan korkmaktadır. Panik atak öyküsü olmayan Agorafobi çok sık görülmemektedir. Ağır Agorafobikler, yaşamın bir çok etkinliğinden uzaklaşmaktadırlar. Bir süre sonra yaşamları o kdar kusıtlanabilir ki zamanla ciddi çökkünlük durumlarına girebilmektedirler.  Bu tarz panik bozukluk ve fobilerin tedavisinde ekip yaklaşımının ve uzman desteiğinin önemi büyüktür.

Panik Bozukluk