Bipolar Bozukluk Nedir?

Bipolar bozukluk, nüfusun yaklaşık yüzde 2’sini etkileyen ciddi bir ruhsal durumdur. Bipolar “manik depresyon” olarak da bilinir, çünkü insanlar ruh hali olarak – düşük (depresif) ve yüksek ya da heyecanlı (manik) – deneyimleme eğilimindedirler. Bu belirtileri kendinizde veya yakınınızda görüyorsanız, profesyonel destek ve tedavi almak önemlidir.

Bipolar bozukluk sebebi nedir?

Bipolar bozukluğun nedenleri tam olarak bilinmemekle birlikte, genetik ve diğer faktörlerin kombinasyonu genellikle gelişimi ile ilişkilidir. Diğer akıl sağlığı durumlarında olduğu gibi, bir ailede bipolar bozukluk öyküsü varsa bir kişinin yaşamında bir noktada bu durumu geliştirme olasılığını artırabilir.

Belirti ve bulgular

Bipolar bozukluğu olan kişiler aşırı yüksek ve alçak ruh hali durumunda yaşarlar. Yüksek (manik) bir halde, insanlar aşırı heyecanlı veya pervasız bir şekilde davranabilirler. Her şey hızlandırır – düşünceleri, konuşmaları ve hareketleri – ve görevlere odaklanmakta zorlanabilir veya sinirli hissedebilirler. Düşük veya depresif bir durumun semptomları, depresyon yaşayanlar ile aynıdır. Bunlar, düşük veya üzgün hissetme, arkadaşlardan ve aileden geri çekilme ve daha önce yapılan eğlenceli aktivitelere ilgilerini kaybetmeleri içerir.

Manik bir durum nasıl yaşanır?

Artan enerji
Sinirlilik
Aşırı aktivite
Artan harcamalar
Artan cinsel güdülenme
Yarışma hissi
Hızlı konuşma
Azalmış uyku
Halüsinasyonlar ve / veya sanrıları

“Beynim saatte 1000 km hızla gitti. Hayatımda gece neredeyse hiç uyuyamadığım dönemlerim vardı … çünkü beynim çıldırıyordu. Kızgın değil, yaratıcıydı. Milyonlarca fikir, milyonlarca fikir.”

Depresif durum nasıl yaşanır?

Düşük ruh hali
Sinirlilik
İştah kaybı veya kaybı
Motivasyon eksikliği
Kendine güvensizlik
Uyku bozukluğu
İntihar düşünceleri
Küçük görevleri yönetmek veya basit kararlar vermek zorluğu

“İntihara meyilliydim, çekilmiş, tecrit edilmişti, dünyadan nefret ediyordu, herkesin benden nefret ettiğini düşünüyordu.”

Bipolar bozukluk ile yaşamak

Bipolar bozukluğun yüksek ve düşük evreleri, gündelik yaşama müdahale etmeleri için genellikle çok aşırıdır.

Bununla birlikte, bipolar bozukluğu tedavi etmek için bir fark yaratabilecek birkaç seçenek vardır. Bir epizodun etkilerini kontrol etmeyi ve bipolar bozukluğu olan bireye hayatlarını olabildiğince normal yaşama yardım etmeyi amaçlarlar.

Aşağıdaki tedavi seçenekleri mevcuttur:

Mani, hipomani (daha az ciddi mani) ve depresyon ataklarını önlemek için kullanılan ilaçlar – bunlar duygudurum düzenleyici olarak bilinir ve her gün uzun vadede alınır.

Meydana geldiklerinde depresyon ve mani ana semptomları tedavi etmek için kullanılan ilaçlar

Bir depresyon veya mania atağının tetikleyicilerini ve işaretlerini tanımayı öğrenmek

Psikolojik tedavi – örneğin, depresyonla başa çıkmanıza yardımcı olabilecek ve ilişkilerinizi nasıl geliştireceğinize dair tavsiyeler veren konuşma terapisi

Yaşam tarzı ile ilgili tavsiyeler – düzenli egzersiz yapmak, zevk aldığınız aktiviteleri planlamak, diyetinizi iyileştirmek ve daha fazla uykuya dalmak için öneriler

Bipolar bozukluğu kontrol etmenin en iyi yolu, farklı tedavi yöntemlerinin bir kombinasyonu kullanılarak düşünülmektedir.

 

Bipolar bozukluk ve gebelik

Bipolar bozukluk, diğer tüm zihinsel sağlık sorunları gibi, hamilelik sırasında daha da kötüleşebilir. Bununla birlikte, ihtiyacınız olduğunda uzman yardımı mevcuttur.

Çocuklarda ve gençlerde semptomlar

Bipolar bozukluk belirtileri, çocuklarda ve gençlerde tanımlamak zor olabilir. Bunların normal iniş ve çıkışlar olup olmadığını, stres veya travmanın sonuçlarını veya bipolar bozukluktan başka bir akıl sağlığı probleminin belirtileri olduğunu söylemek zordur.

Çocuklar ve gençler farklı majör depresif veya manik ya da hipomanik atak geçirebilirler, fakat bu model bipolar bozukluğu olan erişkinlerden farklı olabilir. Ve ruh halleri bölümler boyunca hızla değişebilir. Bazı çocuklar, bölümler arasında duygudurum belirtileri olmayan dönemlere sahip olabilir.

Çocuklarda ve gençlerde bipolar bozukluğun en belirgin belirtileri, olağan ruh hali değişimlerinden farklı şiddetli duygudurum değişimlerini içerebilir.

Bipolar bozukluk nedeni ve yaygınlığı

Bipolar bozukluğun kesin nedeni bilinmemektedir, ancak bir dizi şeyin bir bölümü tetikleyebileceğine inanılmaktadır. Aşırı stres, ezici sorunlar ve yaşamı değiştiren olayların, genetik ve kimyasal faktörlerin yanı sıra katkıda bulunduğu düşünülmektedir.

Bipolar bozukluk oldukça yaygındır ve her 100 yetişkinden biri yaşamının bir noktasında durumla teşhis edilir.

Bipolar bozukluk her yaşta ortaya çıkabilir, ancak sıklıkla 15 ve 19 yaşları arasında gelişir ve 40 yaşından sonra nadiren gelişir. Her arka plandaki erkek ve kadınların eşit derecede bipolar bozukluk geliştirmesi olasıdır.

Bipolar bozuklukta ruh hali değişimleri paterni insanlar arasında büyük farklılıklar gösterir. Örneğin, bazı insanlar yaşamları boyunca sadece birkaç çift kutuplu epizodu vardır ve aralarında kararlıdırlar, diğerlerinde ise birçok bölüm vardır.

Ne zaman destek almalı?

Duygusal aşırılığa rağmen, bipolar bozukluğu olan kişiler, duygusal dengesizliklerinin hayatlarını ve sevdiklerinin hayatlarını ne kadar bozduğunu ve ihtiyaç duydukları tedaviyi almadıklarını genellikle fark etmezler.

Ve eğer bipolar bozukluğu olan bazı insanlar gibiyseniz, coşku duygularının ve daha üretken olma döngülerinin tadını çıkarabilirsiniz. Bununla birlikte, bu coşku her zaman sizi depresif, yıpranmış – ve belki de maddi, hukuki ya da ilişki sorununda bırakabilecek duygusal bir çarpışmadan sonra gelir.

Depresyon veya mani belirtileriniz varsa, doktorunuza veya akıl sağlığı uzmanınıza danışın. Bipolar bozukluk kendi başına daha iyi değildir. Bipolar bozuklukta deneyim sahibi bir akıl sağlığı uzmanından tedavi almak, semptomlarınızı kontrol altına almanıza yardımcı olabilir.

 

Tedavi ve destek

Bipolar bozukluğu tedavi etmek için tıbbi ve psikolojik tedavilerin bir kombinasyonu kullanılır. Tedavi yöntemleri kişiden kişiye değişebilir olsa veya herkes farklı olsa da, kanıtlar çoğu durumda ilacın tedavi için önemli bir rol oynadığını göstermektedir. İlaç ve psikoterapinin bir arada götürülmesi çoğu durumda çözüm sağlamaktadır. En önemli şey sizin için çalışan bir tedavi almaktır ve doktorunuz bunun için yardımcı olabilir

 

Kaygı Bozukluğu