Gelişme Çağında Çocuklarda Ortaya Çıkan Ruhsal Bozukluklar
pedagog istanbul, çocuk psikoloğu istanbul, psikolog istanbul

Gelişme Çağında Çocuklarda Ortaya Çıkan Ruhsal Bozukluklar

Gelişme Çağı Psikolojik Sorunları – Çocuk Psikoloğu İstanbul

Öğrenme çağında olan ve etrafında gördüğü her şeyi bir anda gerçek sanıp onlardan etkilenen çocuklar; özellikle bu dönemlerde oldukça hassas bir hale geldiklerinden dolayı farklı ruhsal bozuklukları da bu yaşlarda ortaya çıkabilmektedir. Bunlar içerisinde özellikle bir takım fobi sorunları oldukça fazla kendisini gösterebilmektedir. Bunların başında farklı ve yırtıcı hayvanlara yönelik korku gelmekle birlikte aynı zamanda karanlık korkusu da büyük bir etki yaratmaktadır. Ayrıca yükseklik korkusu ile birlikte fırtına korkusu de yine çocukları küçük yaşlarda çok etki bırakırsa; yetişkinlik döneminde de bundan kurtulması pek mümkün olmamaktadır. ( çocuk psikoloğu istanbul )

O yüzden bu tür farklı fobileri anne ve babalar hissettiği andan itibaren hemen bir profesyonel destek almalıdır. Özellikle de yoğun ve mega bir şehir ön plana çıkan ve gün içerisinde büyük strese sebep olabilecek olan İstanbul gibi bir şehirde; çocukların uzman pedagoga görünmeleri büyük bir önem taşımaktadır.

Çocuklarda meydana gelen diğer farklı ruhsal bozukluklar

Elbette çocukluk dönemlerinde farklı fobiler çocuklarda ruhsal bozukluklara neden olabilmektedir. Hatta günümüzde bu problemler o kadar fazla ki belirli yaşlardaki çocuklar bazen birden fazla kez bu sorunları yaşayabilmektedir. Bunlar içerisinde panik bozuklukları son dönemlerde çok fazla görünmektedir. Teknoloji ile birlikte çevrelerinde algılamaları gereken o kadar fazla şey bulunmakta ki çocuklar bunların her birini beyin süzgecinden geçirip nasıl davranması gerektiği konusunda bir savunma mekanizması geliştirmeden büyük bir paniğin içine girebilmektedir. Bu da ileri zamanlarda gençlik ve yetişkinlik dönemlerinde bazı heyecanlı durumlarda paniğin daha şiddetli bir şekilde yaşanmasına neden olabilmektedir.

Ayrıca ayrılma kaygısı bozukluğu da yine okula başlayan çocuklar için çok büyük bir soruna sebep olabilmektedir. O yüzden bu tür problemler söz konusu olduğu zaman mutlaka bir pedagog istanbul adına profesyonel bir biçimde destek alınması büyük bir önem arz etmektedir. Çocukların bu tür ruhsal bozukluklara düştükten sonra daha şiddetli bir şekilde bunu yaşamamaları için hemen bir pedagogdan yardım alınması gerekmektedir.

Çocuklarda görülen farklı anksiyete bozuklukları

Özellikle de günümüzde artık çocuklarda anksiyete bozuklukları değişik şekillerde kendini gösterebilmektedir. Bunlar içerisinde yaygın anksiyete ya da sosyal anksiyete bozukluğu söz konusu olabilmektedir. Bunlar ise çocukların sosyal bir şekilde toplum içinde karışması ile birlikte meydana gelen kaygı ve korkuların yanı sıra yalnız başına kaldıklarında da genel anlamda çocuklarda ortaya çıkan anksiyeteler olarak söylenebilir. Aynı zamanda beden algısı bozukluğu ya da bunlar gibi daha birçok değişik sorunlara karşı mutlaka profesyonel bir psikolog ile birlikte  düzenli bir şekilde birkaç seans birden alınmalıdır. Ağaç yaşken eğilir sözünü hiçbir anne ve baba unutmamalıdır.

çocuk psikoloğu istanbul

Ana Sayfa

Çocuklarda Psikolojik Danışmanlık