Okul Öncesi Çocuklar için Profesyonel Destek Önemlidir
pedagog istanbul, çocuk psikoloğu istanbul, psikolog istanbul

Okul Öncesi Çocuklar için Profesyonel Destek Önemlidir

Özellikle günümüzde teknolojinin de hızla çocukların dünyasını tamamen sardığı bu dönemlerde onlarla iletişim kurmak, onları anlamak çok daha zor bir hale gelmiş durumdadır. Hatta okul öncesi çocukların elinde dahi tablet ya da cep telefonu ile birçok teknolojik cihaz bulunmaktadır. Hal böyle olunca da çocukların farklı oyuncaklar ile vakit geçirmesi ve arkadaşlarıyla güzel bir oyun oynaması da artık pek fazla görünmemektedir. Bu da çocukların daha okula gitmeden içlerine kapanmasına ve asosyal bir yaşam içerisinde görünmesine neden olmaktadır. Özellikle ağaç yaşken eğilir sözünün ne kadar doğru olduğunu sorun yaşayan çocuklara bakıldığı zaman daha rahatça anlaşılabilir. (çocuk psikologu)

O yüzden günümüz dünyasında çocukların bu problemleri üzerinden atabilmesi için mutlaka çocuk psikologu tarafından sağlanacak destek özellikle büyük bir önem taşır. Bu nedenle de çocukların okul öncesi dönemlerinde düzenli bir şekilde pedagog hizmeti almaları; çocukların gelişimi konusunda ve okul hayatına geçerken daha aktif ve sosyal bir halde bunları başarmasına imkan sağlayabilir.

 

Pedagoga düzenli olarak gidilmelidir

Özellikle çocuklarda okul öncesi dönemlerde yaşanan sessiz kalma ve içine kapanma gibi durumlar okula başlarken çok daha büyük problemleri yanında getirebilmektedir. Bu dönemlerde çocuklar kendilerini anne ve babalarına karşı tam olarak ifade edemediklerinden dolayı içeride biriktirdikleri problemler; zaman içerisinde daha büyük bir hale gelebilmektedir. O yüzden mutlaka ebeveynlerin böylesi durumlarda uzman bir pedagogdan destek almaları çocukların sağlıklı bir şekilde gelişim göstermeleri adına büyük bir önem arz eder. Özellikle de İstanbul gibi çok yoğun ve çok zorlu şehirlerde bu desteği almak ayrıca önem taşımaktadır.

Okul öncesi çocuklara neler yapılması gerektiği, ne gibi oyuncaklar ya da zekalarını gelişmesi adına ne gibi durumların gerçekleştirilmesi konusunda; birçok farklı şehirde bulunan merkezlerden çocuklar için destek alınması gerekmektedir. Üstelik sadece gençler ya da okul çağındaki çocuklar depresyon yaşamazlar. Günümüzde artık çocukların ellerinde o kadar fazla teknolojik cihaz ve her şeye ulaşma imkânı var ki; bu kadar okul öncesi çocuklar dahi depresyona girebilmektedir. Bu da onların sessiz kalmalarına ve iletişim kurmamalarına neden olur.

 

Mutlaka profesyonel bir destek şarttır

Günümüzde çocukların okul çağına kadar en doğru şekilde gelişimlerini sağlamak adına; çocuk psikologu büyük bir önem taşırken aynı zamanda buradan sağlanacak destek de yine düzenli bir şekilde olmalıdır. Çocukların ne kadar televizyon seyretmesi gerektiği ya da teknolojiyi ne kadar kullanması gerektiği ile beraber; arkadaşları ile sosyal bir ortam içerisinde neler oynaması gerektiği, bunun yanı sıra yine zekâ açıcı ne gibi oyunlara yönelmesi durumlarının her birine uzman pedagoglar çerçevesinde tüm bunları öğrenmek mümkündür. Bu sayede okul öncesi bütün farklı yaşlardaki çocuklar sağlıklı bir şekilde gelişimlerini sağlayabilirler.

çocuk psikologu

İletişim

Biz Kimiz?

Çocuklarda Psikolojik Danışmanlık