Ergenlerde Psikolojik Danışmanlık
ergen psikoloğu istanbul

Ergenlerde Psikolojik Danışmanlık

Ergenlerde Psikolojik Danışmanlığın Önemi – Ergen Psikoloğu İstanbul

Ergen psikoloğu İstanbul; Ergenlik, çocukluk ve yetişkinlik arasında bir köprüdür. Bu köprüde en iyi psikolog seçenekleri kullanılarak azami derecedeki ergenlik dönemi problemleri asgari düzeye çekilmeye çalışılmalıdır. Herkesin bildiği üzere ergenlik, yetişkinlikten önceki son evre olduğu için son derece kritik bir zaman çizelgesine sahiptir. Burada erkek ve kız çocuklarında hormonal anlamda da büyük değişimler yaşanır. Çoğu zaman fizyolojik değişimlere ayak uyduramayan psikolojik taban çökme noktasına gelmektedir. Bu noktada en başta ailelere düşen sorumluluk had safhada yer almaktadır.

Çocukluktan ergenliğe geçiş döneminde her çocuğa bir birey muamelesi yapılmalı ve iyi bir gözetim ağı içerisinde incelenmelidir. Ergenlikte baş gösterebilecek sorunlara karşı son derece mülayim ve sabırlı olunmalıdır. Ve zorunlu hale geldiğinde kesinlikle en iyi psikolog seçenekleri kullanılarak profesyonel yardım almaktan kaçınılmamalıdır.

Ergenlikte En Fazla Görünen Psikolojik Rahatsızlıklar Nelerdir?

Ergenlikte başı çeken psikolojik rahatsızlıkların başında ergen dönemi depresyonu yer almaktadır. Kişi bu dönemde kendini tanımlamakta, dünyadaki sorumluluklarının bilincine varmakta zorluk çekmektedir. Benlik kaygısı ile birlikte baş gösteren bu rahatsızlıklar çoğu zaman saldırganlık, öfke kontrolsüzlüğü ve depresyon olarak kendini göstermektedir. Kızlarda 13 erkeklerde 15 yaşından itibaren kendini göstermeye başlayan ergenlik döneminde aile ile iletişim son derece önemli bir mevkide yer almaktadır.

Aile rol model olarak alınmaktadır. Bu noktada ailenin davranışları, kendi içindeki iletişim kodları örnek teşkil etmektedir. Eğer aile iletişimleri ve ilişkilerinde de gözle görülür sorunlar var ise ergenlik dönemi çok daha zor geçmektedir. Aynı zamanda karşı cins ve okul içi ilişkilerde de ergenlik dönemindeki çocukların hem arkadaşı hem de ailesi olmak zorunluluğu bulunmaktadır. Aksi durumlarda en iyi psikolog seçenekleri kullanılarak psikolojik danışmanlık profesyonel açıdan daha sağlıklı bir gelecek inşası için en temel adımları atmak anlamına gelmektedir.

Ergenlerde Psikolojik Danışmanlık Seçenekleri

Ergenlik psikolojisinde birçok farklı alanda hizmet verilmektedir. Bunların başında uyku problemleri ve kabuslar yer almaktadır. Yapılan birçok araştırma ve inceleme ergenlik döneminde birçok uyku probleminin ve kabus görme durumlarının çok fazla yaşandığını gözler önüne sermektedir. Yapılan seanslarda ve terapilerde kabuslar incelenir. Kabusların alt metni bulunur. Çocukların kabus görme nedenleri masaya yatırılır. Aynı zamanda uyku problemlerine neden olabilecek tüm gerekçeler de karşılıklı diyaloglar halinde açıklığa kavuşturulur. Ergenlik döneminde son 10 yılın temel problemlerinin başında görünen bir diğer sorun ise teknoloji bağımlılığıdır. İnternet, oyun ve chat bağımlılığı gibi çeşitleri mevcuttur.

Ana kaynağı ise sosyal sorumluluklardan kaçınma, kendinle baş başa olmaktan çekinme ve aile içi iletişimsizliktir. Bunun önüne geçmek ise ergenlik dönemindeki çocuklara kitap sevgisi ile aşılanır. Aile içi iletişim sağlam dinamiklere oturtularak daha önemli ve iletişim odaklı bireyler yetiştirilmesine zemin hazırlanır. Ergenlikte çeşitli fobiler de baş gösterir. Bu fobilerin üzerine profesyonel olarak gidilerek korku ve kaygı nöbetlerine son verilir.

ergen psikoloğu istanbul

Ana Sayfa

Ergenlerde Psikolojik Danışmanlık