Anne Ve Baba İle Çocuk Arasındaki Problemler
psikolog ataşehir, pedagog anadolu yakası

Anne Ve Baba İle Çocuk Arasındaki Problemler

Anne Baba ile Sorunlar – Psikolog ve Psikiyatrist Anadolu Yakası

Anne ya da baba ile birlikte çocuk arasında yaşanan problemlerin en büyüğü iletişim sorunudur. Bu duruma diğer yandan kuşak çatışması dense de anne ve babanın çocuğu tam olarak dinlememesi; ve onunla doğru bir iletişim kurması ile birlikte çocuk, zaman içerisinde kendini daha fazla kapatmakta; ve yaşadığı sorunları kendi içerisinde gün geçtikçe daha çok büyütmektedir. Bu da çocuğu dışarı çıktığı zaman yanlış yollara sevk etmekte ve kötü alışkanlıklara doğru itme gibi bir durumu ortaya çıkarabilmektedir. Çünkü bir çocuk evde anne ya da babasından aradığı o samimiyeti ve o iletişimi bulamadığı zaman bunu dışarıda arar.  Ona kim iyi davranırsa onunla beraber ve onun yaptıklarını gerçekleştirir. ( pedagog psikiyatrist anadolu yakası )

Tabii bu yanlış kişiler ile tanışma gibi bir durumu ortaya çıkardığı andan itibaren birçok problemi de yanında getirebilir. O yüzden bu konuda anne ve babanın çocuklarını her daim dinlemesi ve onlarla doğru bir iletişim kurması büyük bir önem taşımaktadır. Bunu nasıl yapacaklarını ise anne ve babalar profesyonel destek alarak gerçekleştirmelidir.

Anne ve babanın çocuk ile iletişimi

Ağaç yaşken eğilir sözünü anne ve babalar kesinlikle çocuklarının yetişme döneminde hiçbir şekilde unutmamalıdır. Onlar çevrelerini tanırken bu konuda yine aynı şekilde etraflarındaki insanlardan aldıkları bilgileri kafalarında değerlendirerek; onların doğru ya da yanlış olduklarını bilmediklerinden dolayı o şekle bürünebilmektedir. Bu yüzden mutlaka okul öncesi dönemlerinden başlayarak gençlik dönemine kadar düzenli bir şekilde bir pedagoga görünmesi iyi olacaktır.

Çocuğu dinlemek suretiyle onun ne gibi problemleri olduğu ve aslında ne istediğini uzman psikolog ve psikiyatristler detaylı bir şekilde ortaya çıkarmakta ve daha sonra ebeveynlerine bunu aktarmaktadırlar. Bu sayede çocuk bir aydınlanma yaşayarak anne ve babası ile en doğru şekilde iletişim kurabilmektedirler.

Anne ve baba ile çocuk arasında bir köprü oluşturma

Bu alanda büyük bir tecrübesi olan ve sağlam referanslar eşliğinde destek sunan psikolog veya pedagog ile birlikte çocuk psikoloğu ataşehir ya da değişik noktalar adına hizmet veren uzman kişilerden yardım alarak; çocuğu ile birlikte en doğru iletişimin kurma şansını elde edebilmektedir. Yani bir diğer deyişle bu uzmanlar çocuk ve ebeveyn arasında bir köprü olmakta ve onların birbirleriyle en doğru bağ kurmalarına imkan vermektedir.

Çocuk yetiştirmenin ne kadar zor olduğunun bilincine varmak suretiyle tüm anne ve babalar buna göre bir uzmandan destek almalı ve buna göre çocuğuna yaklaşmalıdır. Gün içerisinde farklı zamanlarda çocuğu karşısına alarak dinlemeli ve onun fikirlerine sert bir şekilde karşı çıkmadan önce onunla anlayışlı bir biçimde konuşmalıdır.

İletişim

Biz Kimiz?

Çocuklarda Psikolojik Danışmanlık