Çocuklarda Anksiyete Bozukluğu – Pedagog Anadolu Yakası
psikolog ataşehir, pedagog anadolu yakası

Çocuklarda Anksiyete Bozukluğu – Pedagog Anadolu Yakası

Çocuklarda Anksiyete Bozukluğu – Pedagog Anadolu Yakası

Anksiyete bozukluğu farklı yaş gruplarında tüm insanların üzerinde egemen olan ve farklı dönemlerde bazı kaygı ve korkuları yaşama durumu olarak ön plana çıkmaktadır. Üstelik bu, yetişkinleri dahi çok büyük problem içerisine soktuğu gibi çocuklarda çok daha büyük problemlere yol açabilmektedir. Bu yüzden çocuklarda çok küçük yaşlarda meydana gelen korkular için ileriki zamanlarda bir tedavi gerçekleştirilmezse çok daha büyük sorunlar ortaya çıkarabilmektedir. Anksiyete bozukluğu yani kaygı sorunlarının temelinde genel olarak korku yatmaktadır. ( pedagog anadolu yakası )

Çocuklarda ise korku genel olarak 6 aylık iken başlar ve çok şiddetli olarak bazı problemler zaman içerisinde çocuğun bilinçaltına tamamen yerleşir. Ve eğer bu durum çok önemsenmezse ya da fark edilmez ise yetişkin hale geldiğinde dahi her ne kadar bunun saçma olduğuna inansa bile yine de o korkusundan asla vazgeçemez. Bu yüzden mutlaka profesyonel bir destek alınması gerekir.

Anksiyete bozukluğu için profesyonel destek

Çocuklarda meydana gelen kaygı ve korkular bazı durumlarda ortaya çıkabilmektedir. Çeşitli hayvanlar ya da yüksek bir ses ile birlikte karanlık gibi durumlar çocukların büyük bir korkuya kapılmalarına neden olabilmektedir. Aynı zamanda çok alıştığı anne ve babasını yanında bir anda görememesi gibi durumlar da kısa bir süre içerisinde çok büyük problemleri ortaya çıkarabilmektedir. Bu gibi durumlar söz konusu olduğunda ise hiç şüphesiz böylesi tehlikeli ve zorlu bir konu için profesyonel bir destek alınmalıdır. Özellikle 2 ila 5 yaş arasındaki çocukların anne ve babadan ayrılmaları yine aynı şekilde anksiyete bozukluklarının temelini oluşturabilmektedir.

Bu tür durumlar içinse kesinlikle uzman bir çocuk psikoloğu bünyesinde doğru bir plan ve program dahilinde çocuğun yaşadığı korkuların ve kaygıların temeline inmek gerekmektedir. Bu sayede çocuğun ileriki dönemlerde çok daha derin bir şekilde yaşayabileceği farklı korku ve kaygılara; kökten bir çözüm bulmak suretiyle sağlıklı bir şekilde gelişim göstermesine imkân tanınabilmektedir.

Depresyon ya da anksiyete bozukları bozuklukları

Okul öncesi veya sonrası çocuklardan depresyon ya da anksiyete bozuklukları günümüzde çok daha fazla bir şekilde görülmektedir. O yüzden çocuklarda bir anda ortaya çıkan korku ve korku veya kaygılar ile birlikte garip davranış bozuklukları göründüğü andan itibaren hemen bir çocuk psikolojisi veya çocuk psikiyatri alanında destek alternatifleri değerlendirilmelidir. Profesyonel bir destek sunan ve çocukların dilinden iyi anlayan bir pedagog bünyesinde yapılabilecek birbirinden farklı tedaviler kapsamında; çocuklar yaşadıkları anksiyete bozuklukları ile birlikte farklı depresyon sorunlarından tamamen kurtulabilmektedir.

Bu da yetişkin dönemine geldikleri zaman yaşadıkları korkulardan tamamen kurtulmalarına imkân verebilir.

çocuk psikiyatri istanbul

Ana Sayfa

Çocuklarda Psikolojik Danışmanlık