Blog

Makaleler

kedi korkusu, hayvan fobisi

Kedi Fobisi Üstesinden Gelmek

Kedi Fobisini Yenmek

Birçok insanın yaygın bir şekilde yaşadığı ve özellikle belirli bir hayvana odaklanmış bir şekilde hissedilen korku (kedi fobisi gibi) kişiye hayatı boyunca büyük bir sorun yaşatmaktadır. Özellikle böcek türleri ile birlikte yılan ya da bunun gibi sürüngenler daha fazla korku yaratmaktadır. Zaman içerisinde insanlar rüyalarında sürekli olarak korktukları hayvanı görürler ve ter içinde uyanabilir. Bu da ileri dönemlerde durumun daha şiddetli bir şekilde yaşanmasına ve korku hissedilen hayvan görüldüğü andan itibaren; daha dikkat çekici fiziksel tepkiler verilmesine ve korkulmasına neden olabilmektedir. Hatta kısa bir süre korkulan hayvanın yanında kalındığı zaman da kişi hasta dahi olabilmektedir. Klinik psikolog desteği bu noktada önemlidir.

Kedi fobisini bir insanın normal olduğunu düşünmemesi; profesyonel bir danışmanlık merkezinden destek alması önemlidir. Yaşanan problem zaman içerisinde hayatı daha zindan bir hale getirebilmekte ve üstelik bu durum bir virüs gibi sadece tek bir hayvanla kalmakla birlikte; daha sonraları birkaç hayvanda daha ortaya çıkabilmektedir.

Kedi fobisi aşmanın yolları

Kedi fobisi özellikle tek bir hayvan üzerine yoğunlaşılmış bir şekilde yaşanılan bu fobi nedeniyle insanlar farklı zamanlarda sanrılar dahi görebilmektedir. Olmadık yerlerde hayvanı görseller gözün önüne gelmekte ve anlık tepkiler verebilmektedirler. Bu da zaman içerisinde öz güven kaybına neden olmakta ve yanında birçok değişik psikolojik sorunları da getirebilmektedir. O yüzden alınacak olan profesyonel bir destek sayesinde hayvan korkusundan büyük bir oranda veya tam olarak kurtulma şansı yakalanabilmektedir.

Farklı telkin ve uygulamalar kapsamında hayvan korkusundan kurtulma imkanı bulunabilir. Büyük bir güven içerisinde çeşidinden özgüvenin yerinde gelmesine fırsat veren terapi seansları sayesinde hayvan korkusu tamamen yok edilmektedir. En çok da sürüngen hayvanlar kategorisindeki çeşitler kişileri çok fazla etkilemekte ve zaman içerisinde meydana gelen sanrılar uyku sorunlarına dahi yol açabilmektedir.

Farklı hayvan türleri için yaşanan korku

Günümüzde sadece sürüngen türlerinden değil aynı zamanda çok sevimli hayvanlardan korkan insanlar da bulunmaktadır. Yani bu fobi sadece ürkütücü görünümlü hayvanlar üzerinde oluşan görsel bir durum değil, genel anlamda tamamen ruhsal bir psikolojik yapı içerisinde kendini göstermiş durumdadır. Bunlar kuş ya da kedi ve köpek ya da çeşitli kuş türleri gibi hayvanlarda ön plana çıkmaktadır. O yüzden huzurlu ve güvenli bir ortama kavuşmak için çevrenizdeki danışmanlık merkezlerden mümkünse klinik psikolog olan birinden en doğru desteği almak büyük bir önem arz etmektedir.  Özellikle günümüzde teknolojinin gelişmesiyle bu konuda önemli baiarılar sağlanmaktadır. Sanal gerçeklik yöntemleri insanların korktukları hayvanlarla bu şekilde sanal bir ortamda yüz yüze gelerek ve korkuları ile yüzleşmesi sağlanarak kademeli olarak uygulanmakta ve iyileştirme terapileri yapılabilmektedir.

Ana Sayfa

Hayvan Fobisi