Blog

Makaleler

kaygı bozukluğu psikolog

Sanal Gerçeklik Terapisi Ne Amaçla Kullanılır?

Sanal Gerçeklik Terapisi Ne Amaçla Kullanılır? Kaygı Bozukluğu Psikolog

Sanal gerçeklik terapisi özellikle kaygı bozuklugu ve fobi tedavilerinde aktif olarak kullanılabilmektedir. Bunun yanında tekniğin uygulaması sadece bu alanlarla sınırlı olmak zorunda değildir. Bu konu tamamen psikoterapistin hayal gücü ile alakalı bir durumdur. Söz gelimi uçak korkularına yönelik kullanılan bir sanal gerçeklik sahnesi bu korkusu olmayan birinde tetikleyici olması açısından bu sahneyle ilişkili öğeler için kullanılabilir. Ya da rahatlatlama sahneleri seansta yoğun duygusal süreçten geçen bir kişinin rahatlatılması için kullanılabilir.

Sanal gerçeklik terapisinin özgül fobilere yönelik olarak kullanılması en yaygın kullanım şeklidir. Uçak fobisi olan bir insanın direk uçağı binmesi, köpeklerden ölesiye korkan birinin doğrudan köpekle yüzleştirilmesi çok mümkün olamayacaktır. Özellikle yoğun derecede bu korkulara sahip kişilerin aşamalı olarak maruz bırakılması önemli bir gerekliliktir ve bu sanal gerçeklik terapi yöntemleriyle mümkündür.

Panik veya kaygı bozuklugu durumlarının sık karşılaşılan korku durumlarını da içermesi açısından bu psikoterapik müdahale biçimi önemli bir avantaj sağlamaktadır.

kaygı bozukluğu psikolog

Panik Atak Nedir?

Psikoloji Teknolojileri Enstitüsü