Blog

Makaleler

panik atak tedavisi

21. Yüzyıl Problemlerine Psikoterapi Teknikleri

21. Yüzyıl Psikoterapi ve Panik Atak Tedavisi

21. yüzyıl içerisinde bulunulan zaman dilimi hemen hemen herkeste gerek bedensel gerek ruhsal olarak birtakım yıpranmaları da beraberinde getirmektedir. Bu yıpranmalar ortada duran önemli bir sorundur. Bunun için psikolojik anlamda destek alındığı durumlarda mutlaka alanına hakim, profesyonel bir psikolojik danışmanlık servisinden; hem kendileri hem de aileleri adına danışmanlık hizmeti almaları gerekir. Genellikle insanların kendilerini tükenme noktasında hissetmeleri durumları; korku, kaygı, gelecekten endişe etme, düzensiz cinsellik, uyku ve beslenme bozuklukları gibi şeylerden meydana gelmektedir. Tüm bunlar yanında halk arasındaki tabiriyle panik atak durumları söz konusu olabilmektedir. Bütün bunların yerli yerine oturtulması ise ancak toplumla çatışmayan ve içinde yaşamış olduğu toplumla barışık bireylerle mümkün olabilir. ( panik atak tedavisi )

Bu da demek oluyor ki içinde bulunulan çağın mutlaka psikolojik yaklaşımı da yine içinde bulunulan tekniklerle gerçekleştirilmelidir.

21. Yüzyıl Teknikleri

Psikolojide geçen yüzyılla yeni yüzyıl arasında birçok gelişmeler yaşandı. Özellikle davranışsal psikologların ortaya koymuş oldukları düşünce modelleri esas alınarak; birtakım yöntemlerle yeni teknik ve yöntemler geliştirilmiş durumdadır. Geliştirilen tüm bu en yeni tekniklerle de 21. yüzyıla yönelik olarak psikoterapi teknikleri geliştirilmiş bulunmaktadır. Sanal gerçeklik bunların en bilinenleri arasında gelir. Çünkü bu yöntemde günümüzdeki modern teknolojik cihaz ve donanımlar kullanılarak hem bedenen hem de ruhen bir rahatlama sağlanmaktadır. Ayrıca yine söz konusu psikoterapi tekniğinde verilen eğitimler sonucunda kişilerin kendilerini her bakımdan geliştirmek anlamında da birtakım kriterler bulunmaktadır.

Yer alan tüm bu kriterler çerçevesinde değerlendirildiği zaman; kişinin fobilerinden, kaygılarından, endişelerinden ya da geleceğe dair şüphelerinden tamamen sıyrılması son derece olanaklı hale gelecektir.

  1. Uçak Fobisi

Uçağa binmekten korkmak günümüzde de halen bir sorun olmaya devam ediyor. Bu yönüyle psikoterapist istanbul; daha hızlı ulaşımın ve zamandan tasarrufun vazgeçilmez ulaşım aracı olan uçakla seyahat etmekten korkmamak için; kişilerin bu bilincini değiştirmek için sanal gerçeklik psikoterapisi çok önemli bir simülasyon içermektedir. İçerdiği simülasyon özelliğiyle danışanların anında kendilerini uçakta hissetmeleri ve herhangi bir şekilde korkuya kapılmadan rahatlıkla yüksekte durabilmeleri sağlanmaktadır.

  1. Yükseklik Fobisi

Yükseklik korkusu da ne yazık ki sıklıkla yaşanan psikolojik gerginlikler arasında gelmeye devam ediyor. Oysa bu korkunun da atlatılması hiç de zor değil. Yine sanal gerçeklik psikoterapi uygulamaları kullanılarak anında yükseklik korkusunun da önüne geçilmektedir.

  1. Karanlık ve Yalnız Kalma Fobisi

İnsanların hemen hemen büyük bir kısmı karanlıkta kalmaktan ve yalnız karanlıkta dolaşmaktan aşırı derecede ürpermektedir. Karanlığın tamamen kasvetli, ucu bucağı görünmeyen bir yolculuk olduğu dikkate alınarak karanlıktan sürekli korkulmaktadır. Bunun yanında yalnız kalma da bir o kadar korku salan durumlar arasında gelmektedir. İşte bütün bunların önüne geçmek adına verilen psikoterapi teknikleri sayesinde kişinin bütünüyle söz konusu korkulardan kurtulması; ve yeni baştan bir ruh haliyle hayatına gülümsemesi sağlanan en temel noktaları oluşturur.

panik atak tedavisi

Panik Atak Nedir?

Ana Sayfa