İstanbul’da Psikolog İhtiyacı
uzman psikolog istanbul

İstanbul’da Psikolog İhtiyacı

İstanbul’da Psikolog Neden İhtiyaçtır?

İstanbul 15 milyonu aşan nüfusuyla dünyanın en büyük şehirlerinden biri haline gelmiştir. Toplumun her kesiminden insanı barındıran bu şehirde yaşamanın getirdiği birçok kişisel problem de kaçınılmazdır. Bunların başında ise trafik, geçim sıkıntısı, sağlık gibi birçok etmene bağlı olarak gelişen psikolojik problemler gelir. Psikolojik problemlerin aşılabilmesi için kişiler bu alanda yetişmiş deneyimli kişilerden bu hizmeti alabilmektedir. İstanbul’da psikolog bulmak ise çok itinalı bir şekilde hareket edilmesi gereken bir konudur. Psikolog İstanbul gibi çok uluslu, kalabalık ve günümüz yaşam zorluklarının tümünü barındıran bir şehir için vazgeçilemez bir unsurdur.

Psikolojik problemlerin aşılabilmesi için veya danışmanlık amacıyla hizmet veren çok farklı tipte hizmet tipleri bulunmaktadır. Yaşam koçu, bireysel danışman, bireysel terapist ve bunun gibi çok farklı başlıklarda sunulan hizmetlere karşı dikkatli olunması gerekir. İnsan psikolojisi insan beyninin bir ürünü olarak şekillenir ve çoğu zaman bilinçli bir şekilde yapılacak psikoterapi çalışmalarıyla yoğurulup kontrol altına alınabilir. Nasıl ki diğer organlarımızla ilgili rahatsızlıklarımız için uzmanından destek alıyorsak bunun için de İstanbul’da hizmet veren psikolog veya psikiyatristlerden hizmet alınması önemlidir.

Psikolog, Klinik Psikolog ve Psikiyatrist

Psikolog ünvanı Fen-Edebiyat bölümü Psikoloji bölümü mezunları tarafından sahip olunan bir ünvandır. Psikoterapi faaliyetlerinde bulunmak için buna ek olarak en az iki yıllık Klinik Psikoloji yüksek lisansı yapmak gerekir. Sonrasında ise 4 yıllık da klinik psikoloji doktorası ile daha odaklı hale gelinebilmesi mümkündür. Psikiyatrist ise tıpta 6 yıllık eğitim sonrası alınacak 6 yıllık uzmanlık eğitimi ile alınabilen bir ünvandır. Psikiyatrist ile klinik psikolog ve psikolog arasındaki temel fark psikiyatristin tıp doktoru olarak somatik ve anatomik bilgiye sahip olması ve ilaç yazma yetkisinin olmasıdır.

İstanbul’da psikolog veya psikiyatrist hizmetleri Kadıköy ve Şişli bölgeleri başta olmak üzere büyük ilçelerde rahatlıkla ulaşılabilecek hizmetlerdir. Bu hizmetler ağırlıklı olarak psikolojik danışmanlık merkezleri veya hastaneler kanalıyla sunulur. Psikolog İstanbul hizmetleri için bu kanalları kullanmak mümkündür.

Psikolojik rahatsızlıklar için çoğu zaman sadece klinik psikologlar tarafından sağlanan psikoterapi yeterli olmakla birlikte bazı durumlarda psikoterapiye ilacın da eşlik etmesi gerekebilir. En doğru yöntem yetkin psikolog ve psikiyatristler tarafından takip edilecek ve uygun destek için yönlendirilecektir.

Psikolog İstanbul başta olmak üzere tüm şehirlerde hayatın daha rahat yürütülebilmesi için mutlaka ulaşılması gereken kişidir. Bu hayatın bir döneminde oluşan bir ihtiyaç da olabilir, süreklilik de söz konusu olabilir.