Karanlık Korkusu Yaşayanlar
psikolog ataşehir, pedagog anadolu yakası

Karanlık Korkusu Yaşayanlar

Karanlık Korkusu – Psikolog Ataşehir

Özellikle küçük yaşlarda yaşanan etkileyici bir kötü durum karşısında daha çok meydana gelen karanlıktan korkma fobisi, birçok insanı çocukluktan itibaren yetişkinlik dönemine kadar takip etmekte ve özellikle geceleri dışarı çıkarken büyük bir rahatsızlık hissettirebilmektedir. Üstelik bu fobi karanlıkta kalındığı andan itibaren hemen kişiye büyük bir panik yaşatmakta; ve aydınlık olmadığı ya da ışıklar açılmadığı sürece de daha şiddetli bir hale gelmesine neden olabilmektedir. Bu durum anksiyete ile birlikte yaşanmakta ve bu yüzden de ortaya çıkan kaygı ve endişe kişiyi tam bir çıkmaza sokabilmektedir. ( psikolog ataşehir )

Karanlık olduğu zaman çevrede dokunacak bir şey bulamadığında ve bu durum uzun sürdüğü zaman kişi kendisini tıpkı bir uzay boşluğundaymış gibi hisseder; ve özellikle bir adım daha attığı andan itibaren sanki boşluktan aşağı düşecekmiş gibi bir his yaşar. O yüzden bu mutlaka iyi bir psikologtan destek alınması gereken en önemli durumlardan biridir.

Karanlıktan korkmayı yenmenin yolları

Toplumda büyük oranda insanların yaşadığı karanlıktan korkma dürtüsü özellikle geceleri dışarı çıkıldığı zaman; ara sokaklara girme sıkıntısı veya bununla beraber üstelik daha da ileri seviyelerde; sinema veya tiyatro gibi noktalarda da büyük bir rahatsızlık hissettirebilmektedir.

Zaman içerisinde çevrede ne olduğunu görememek ve bununla beraber yaşadığı anksiyete sorunu ve odaklanma problemini de yanında getirmektedir. Bu yüzden gidilen bir sinema ya da tiyatro ile birlikte konferans noktasında duruma odaklanmak büyük bir problem olabilmektedir. Bu da kişinin sosyal hayatı içerisinde büyük bir sorun yaşamasına ve ileri dönemlerde bunu daha da şiddetli bir şekilde devam ettirmesini neden olabilmektedir. O yüzden böyle bir konuda mutlaka destek alınmalıdır. Bu alanda birçok farklı tedavi yöntemi de bulunmaktadır. Uzmanların farklı telkin ve uygulamaları sayesinde; insanlar karanlıktan korkma gibi durumlardan büyük bir oranda ve bazı zamanlar tamamen kurtulma şansı elde edebilir.

Karanlıktan korkma fobisi ciddiye alınmalıdır

İlk başlarda hafif bir şekilde ortaya çıkan ve zaman içerisinde daha şiddetli bir hale dönen ve insanın sosyal hayattan koparan karanlıktan korkma fobisi; herkes tarafından ciddiye alınması gereken önemli bir sorundur. Bu bağlamda aslında bakılırsa günümüzde sanal gerçeklik yöntemi sayesinde kolay bir şekilde kurtulma şansı elde edilebilir.

Korkuları ile yüzleşmek için sanal gerçeklik içerisinde karanlıkta kalan kişiler zamanla bu fobiyi yenme imkânını bulabilmektedir. Tabii bunun yanında mutlaka iyi bir profesyonelliğe sahip uzmanlar tarafından da desteklenmesi büyük bir önem arz etmektedir. Farklı terapi seansları sayesinde ve sanal gerçeklik ile birleştiği andan itibaren kişi tamamen bu problemden kurtulabilmektedir.

psikolog ataşehir, psikolog, psikolog bağdat caddesi

Ana Sayfa