Psikolojik Danışmanlık Seçenekleri – Psikolog Tavsiye
psikolog tavsiye

Psikolojik Danışmanlık Seçenekleri – Psikolog Tavsiye

Yetişkinlerde Psikolojik Danışmanlık Neleri Kapsar? Psikolog Tavsiye

Modern insanın çeşitli sorunlarına doğrudan yanıt verme arayışı içerisinde psikolojik danışmanlık en üst seviyelerde yer almaktadır. Bu tür hizmetin kapsamında amaç iyileştirme değil danışmanlık hizmeti vermektir.  Bu danışmanlık hizmetlerinin başında depresyon ile mücadele gelmektedir ki bunun için her zaman iyi ve tecrübeli bir psikolog tavsiye edilir.

 

Depresyon 21. yüzyıl içerisinde çeşitli etkilere ve çevresel faktörlere bağlı olarak gelişen ruhsal bunalımlar sonucu ortaya çıkmaktadır. En temel belirtisi ise hayattan keyif alamamak, yorgun uyanmak ve enerjisizlik olarak tezahür eder. Psikolojik danışmanlığın ise en temel hedefi depresyona neden olan etkileri doğru bir tespit ile ortaya çıkarmak ve daha sonra da bu nedenleri fiili olarak ortadan kaldırmaktadır.

 

Stres ve strese bağlı olarak gelişen anksiyete bozuklukluları da psikolojik danışmanlığın kapsamında ele alınmaktadır. Anksiyete bozukluklarının bir diğer adı da kaygı bozukluğudur. Örneğin üniversite sınavlarına hazırlanan bir öğrencinin sınav odaklı kaygılarının tespit edilmesinde profesyonel bir yardım ölçeği sunulmaktadır. Bu sayede nitelikli ve başarılı sonuçlara ulaşmanın ana izlekleri öğrenci ve psikolojik danışman arasında kurulan iletişimde sağlanmış olmaktadır.

 

Çağımızın en büyük sorunlarından biri de öfke kontrol sorunudur. Trafikte, sokakta, işte öfke kontrolünü sağlayamayan kişilerin tedavisi ve danışmanlıkları da; psikolojik danışmanlığın kapsadığı çalışma faaliyetleri arasında yer alır. Kişinin öfkesinin nedenleri tespit edilip üzerine gidilerek daha sakin, daha ağırbaşlı ve daha soğukkanlı bir birey olması yolunda psikolojik dinamikler ortaya çıkarılır. Modern insanın özellikle iş ve aile yaşamında kaygıya bağlı olarak karar verme yetilerinde de bozulmalar meydana gelebilir. Yetişkinler için özel hizmet dahilinde sunulan psikolojik danışmanlık; kişilerin karar verme mekanizmalarının da sağlama alınması açısından ciddi ve profesyonel yardımlar sunmaktadır.

 

Çift ve Aile Terapisinde Ele Alınan Konular

Çift ve aileler için psikolog tavsiye yöntemi ile alınabilecek hizmetler de söz konusudur. Bu hizmetlerden evliler faydalanabileceği gibi sevgililer, nişanlılar, baba – oğul – anne – kız gibi aile bireyleri de faydalanmaktadır. Burada temel amaç insan ilişkilerinin sağlıklı ve huzurlu dinamiklere yeniden erişilmesinin sağlanmasıdır. İletişim bozukluklarının nedenleri tespit edilip empati yapılması sağlanır.

 

Çiftler aynı anda seansa alınarak karşılıklı olarak öz eleştiri yapmaları istenir. Çoğu zaman insan ilişkilerinin bozulmasının nedeni olan açık sözlü olmama durumu; bu danışmanlık hizmetlerinde bertaraf edilerek insanların hatalarının sözel olarak dışa vurulması sağlanır. Aynı zamanda aşırı kıskançlık ve bencillik gibi fark edilmeyen insan dürtüleri de bu seanslarda gözler önüne serilmektedir. Güven ve güvensizlik problemine bağlı olarak cereyan eden rahatsızlıkların son bulması için çiftlerin karşılıklı olarak birbirinin dinlemesi ve anlaması yollarına başvurulur.

 

Türkiye’de ve dünyada giderek artan boşanma oranlarına karşı çift ve aile terapisi son yıllarda daha profesyonel ve daha geniş ölçekli çalışma faaliyetleri yürütmektedir. İlgilenilen diğer konular ise öfke kontrolü ve aldatma gibi her çiftin başına gelebilecek genel konulardır.

 

psikolog tavsiye istanbul

Biz Kimiz?

İletişim