Yükseklik Fobisini Yenmek
yükseklik fobisi

Yükseklik Fobisini Yenmek

Bir çok insanda ortaya çıkan fobi problemlerin en büyüklerinden biri olarak ön plana çıkan yükseklik fobisidir. Ciddi bir şekilde yaşandığı zamanlarda hayati tehlikeyi dahi getirebilmektedir. Örneğin, çok yüksek alanlarda aşağı doğru bakıldığı zaman kişi üzerinde fiziki olarak ortaya çıkan en büyük durum hiç şüphesiz baş dönmesi ve göz kararmasıdır. Kişi yüksek binadan aşağı doğru baktığı zaman baş dönmesi ile birlikte gözlerde kararma meydana gelir ve bununla birlikte tetiklenen ayaklarda boşalma hissinden dolayı gece dengesini kaybederek aşağı düşebilir. İnternet üzerinden bir araştırma yapıldığı zaman dahi bu tür kazaların çok defa yaşandığı görülebilir.

O yüzden yükseklik korkusu olan kişiler var ise sadece yüksek alanlardan kaçarak bu durumdan kurtulamaz. Bunun için mutlaka profesyonel bir şekilde profesyonel uzmanlardan yardım almak büyük bir önem arz etmektedir.

Yükseklik fobisini yenmenin yolları

Birçok insanın başına gelen bir takım anlık olaylar kişinin yüksek bir zemin üzerinde yürüdüğü korkusunu ortaya çıkarabilmektedir. Bu tür durumlar günümüzde artık çok sık yaşanmakta ve özellikle insanlar yüksek yerlere çıktıkça; baş dönmesi, göz kararması ile birlikte ayaklarda boşalma hissi ortaya çıkarmaktadır. Bu da zaman içerisinde daha şiddetli bir şekilde yaşandığı zaman düşme gibi sorunlara ortaya çıkabilmektedir.

Günümüzde yükseklik korkusu sadece çok yüksek alanlara çıkıldığı zaman yaşanmamaktadır. Aynı zamanda aşağıdan çok yüksek binalara bakıldığı zaman da yine kişinin başı dönebilir ve hatta ileri seviyelerde bayılma gibi durumlar da söz konusu olabilir. O yüzden bu durumların daha şiddetli bir hale gelmemesi adına mutlaka profesyonel danışmanlık merkezlerinden ya da diğer merkezlerden uzman yardımı alınmalıdır. Özellikle insanlar böyle bir fobiyi çok ciddiye almalı ve mutlaka iyileşmek için tedavi görmelidir.

Teknolojinin yardımı ile birlikte yükseklik korkusunu yenmek

Özellikle bu konuda birçok farklı teknik yöntem bulunsa da günümüzde teknoloji yardımı ile birlikte yükseklik korkusunu büyük bir oranda üstesinden gelme şansı elde edilebilmektedir. Bu bağlamda özellikle de sanal gerçeklik sistemi sayesinde kişi çok yüksek yerlere çıktığını hissetmekte ve gerçek anlamda bütün korkularını ortaya çıkarabilmektedir. Üstelik bu yöntem artık çok uygun fiyatlar kapsamında yapılmakta ve çok kısa bir süre içerisinde korkusundan büyük bir oranda ya da tamamen kurtulma şansını elde edebilmektedir. Burada önemli olan tek şey kişinin bu korkudan kurtulabileceğine inanması ve buna göre bir tedavi görmesidir.

 

İletişim