Psikoloji Testleri Nelerdir? Wisc 4
wisc-r testi istanbul, wisc 4

Psikoloji Testleri Nelerdir? Wisc 4

Psikoloji Testleri Nelerdir? Wisc 4

Psikoloji testleri, uzmanlar tarafından ve psikolojik danışmanlık merkezlerinde yaş sınırına uyularak tatbik edilen bir dizi testlerin geneline verilen isimdir. Birçok açıdan insanların çeşitli amaçlarını, dikkat noktalarını ve rahatsızlıklarını ortaya çıkarmak amacıyla profesyonel bir düzlemde ortaya çıkarılmaktadır. Kendi aralarında çeşitleri mevcuttur. Bu çeşitlere göre amaca yönelik hizmet anlayışına uygun dizayn edilmektedir. Bu testlerin başında dikkat testleri yer almaktadır. ( wisc 4 )

Çocuklar için özel geliştirilmiş dikkat testlerinde amaç görsel motor işlevlerinin kontrolünü ve tespitini sağlamaktır. Bu testlerin sonucunda çocukların hangi noktada dikkat eksiklikleri olduğu ortaya çıkarılır. Bu noktadan sonra tedavi testin sonuçlarına göre ayarlanır. Aynı zamanda yetişkinler için de ayrı dikkat testleri bulunmaktadır. Dikkat testlerinin sonucunda ev ve iş yaşamlarında başarı noktaları yüksek seviyelere çıkarılır. Bazı görsel bellek testleri de konular arasında yer alır. Bu test bir şekle bir süreliğine bakılarak daha sonra tekrar çizilme ilkesine dayalıdır. Hafızanın iyileşmesi açısından son derece verimli bir testtir.

Yetişkin Testleri Nelerdir?

Yetişkinlerin evreni, dünyayı ve yakın çevresini nasıl algıladığına dair yapılan bir dizi test söz konusudur. Örneğin insan çizimleri testi en fazla uygulamaya sokulan testlerin başında gelir. Burada 18 yaşından büyük kişilere meslek ve cinsiyet ayırt edilmeksizin insan, ev, ağaç gibi temel ve basit çizimler yapılması istenir. Daha sonra resimler incelenir. Bu resimlerde kullanılan çizgiler, insan figürlerinin nasıl ele alındığı gibi konular çerçeve içinde ele alınarak kişinin dışarıda dünyayı kendi algısı içinde nasıl gördüğü tespit edilmektedir.

Tematik Algı Testi ise son 20 yılda ancak belli başlı eğitmenler ve uzmanlar tarafından gerçekleştirilmektedir. Çok kapsamlı ve fonksiyonlu bir test türüdür. Kişinin kişilik çatışmaları ve psikolojik rahatsızlıklarının tespiti için son derece faydalıdır. Yetişkinler için uygulanan bir diğer psikolojik test ise mürekkep lekelerinden oluşan testtir. Bu lekeler tek tek kağıtlar üstünde gösterilerek kişiye ne anımsattığı, ne çağrıştırdığı sorulur. Aynı zamanda suçlu prototiplerinde filmlerde, dizilerde insanların karşısına çıkan en popüler testtir.

Gelişim Testleri Nelerdir?

Tüm bu testlerin dışında bir de ek olarak gelişim testleri mevcuttur. Örneğin 5 ile 7 yaş arasında çocuklara okula hazır olup olmadıklarına dair yapılan yaygın bir test söz konusudur. Burada okul öncesinde çocuğun yaşıtlarıyla ilişki ve iletişim kurmaya hazır olup olmadıkları; çevresiyle ve dersleriyle olan iletişimlerde yeterli olup olmadıkları test edilmektedir. Aynı zamanda kişisel gelişim alanında fizyolojik ve zihinsel faktörler bazında da çocuğun zihni araştırılır.

Gelişim figürleri testi ise 9 adet resimden oluşur. Kolaydan zora doğru giden bir iç sisteme sahiptir. Burada çocuğun zihnini nasıl kullandığına dair ipuçları elde edilir. Çocukların dil becerilerini geliştirmeleri açısından ise kelime – resim testleri uygun koşullarda yaptırılmaktadır.

wisc-r testi istanbul

Ana Sayfa

Psikoloji Testleri