Uçak Fobisini Yenmek
uçak fobisi

Uçak Fobisini Yenmek

Uçak Fobisini Yenmek

Özellikle spesifik fobiler arasında yer alan ve günümüzde oldukça fazla insanı ciddi bir şekilde tedirgin eden uçak fobisi, gün geçtikçe daha fazla insanı etkilemeye devam etmektedir. Daha uçak havalanmadan başlayan bu korku birçok komplo teorisinin de kişinin kafasında büyümesine neden olmaktadır. Akla gelmeyecek şekilde uçağın sarsılması ya da motorların bozulması, hatta fiziksel olarak kanatlarında ortaya çıkacak sorunlar gibi daha birçok değişik teori kişinin bir panik geçirmesine neden olmaktadır. Yapılan bir araştırmaya göre uçakla seyahat eden kişilerin % 10’u büyük bir şiddetle uçak korkusu yaşamakta ve gerek duymadığı zamanlarda kullanmamaktadır.

Ayrıca yine % 15 kadar insan da bu korkuyu yaşamakta ama yine de düzenli bir şekilde tutmaktadırlar. Toplam dünya nüfusuna bakılacak olduğunda ise günümüzde şu an için dünya nüfusunun % 3’ü uçmaktan korkmaktadır. O yüzden bu tür durumlar için mutlaka profesyonel bir destek sunan  merkezlerden yardım alınmalıdır.

Uçak fobisi

Klostrofobi yani kapalı alan korkusu ile birlikte, anksiyete bozukluğu ya da kaygı bozukluğu gibi daha birçok değişik rahatsızlıklar kapsamındadır.  Aynı şekilde uçak korkusu da bir fobi olarak günümüzde spesifik şekilde kriter altına alınmakta ve büyük bir sorun olarak günümüzde çok fazla insanın üzerinde etkili durumdadır. Uçağa binildiği andan itibaren başlayan uçak korkusu uçak inene kadar devam eder. Üstelik o an itibariyle herhangi bir çözüm bulunmadığından dolayı kişide büyük panik ataklar yaşama durumunu ortaya çıkarabilmektedir.

Günümüzde birçok farklı yöntem sayesinde uçak korkusunu yenen sayısız insan bulunmaktadır. Hem dünya çapında hem de Türkiye’de gerçekleştirilen farklı tedavi yöntemleri sayesinde bu mümkün hale gelmiştir. Değişik telkin yöntemleri kapsamında uçak korkusunu meydana getiren temel kaynaklar ortaya çıkarmakta ve sorun kısa bir süre içerisinde ortadan kaldırılmaktadır.

Profesyonel bir şekilde yapılan ve teknolojinin de yardım ile uçak fobisini yenmek

Tamamen günümüz teknolojisini kullanarak gerçekleştirilen özellikle sanal gerçeklik yöntemi günümüzde uçak korkusunu yenmek için etkili tedavi yöntemlerinden biri olarak ön plana çıkmaktadır. Kişi sanal olarak uçak korkusu altında bırakılmakta ve ne tür tepkiler verdiği ya da neler yaşadığı gözüm altına alınmaktadır. Bu sayede nasıl bir tedavi uygulamasının yapılacağı da plan ve program dahilinde tespit edilmekte, notlar alındıktan sonra da seanslar başlamaktadır.

O yüzden günümüzde sanal gerçeklik yöntemi ile yapılan tedavi uygulamaları büyük bir önem arz etmektedir ve bu yöntem gün geçtikçe daha fazla kullanım göstermektedir. Tabii sadece sanal gerçeklik tedavi uygulaması değil aynı zamanda işinde uzman olan profesyonellerden destek almak oldukça önemlidir.